Медіацентр
Коментар
24 Квітня, 2025
Золото б’є рекорди. Як заспокоїтись та зрозуміти, що насправді відбувається? #актуальнийкоментарILI
Центральні банки нагромадили у своїх резервах максимальні обсяги фізичного золота. За прогнозами дилерів золота, його ціна на кінець 2025 р. може становити $3500 за унцію, хоча 22 квітня ціна вже наблизилася до цієї психологічної позначки впритул. У світлі політики Д. Трампа щодо центрального банку США (ФРС) та його голови Дж. Пауелла, багато країн, серйозні фінансові організації почали пильніше придивлятися до альтернатив долару. Складається враження, що уряду Трампа не подобається функція долара як світової резервної валюти.
Американський долар лідирує серед усіх валют світу із величезним відривом. Навіть євро за всіма основними показниками (використання в міжнародних розрахунках, резерв центральних банків, емісія боргових паперів) у 3 – 5 разів відстає від долара. Але ЄС, Китай та Wall Street не може не турбувати поточна слабко-прогнозована монетарна, торговельна і боргова політика США. На тлі глобальної турбулентності, обнулення правил міжнародної торгівлі, найгострішої кризи системи міжнародного права та безпеки всі повертаються до вічного інституту, товару та стандарту. Це ЗОЛОТО.
Чому його, як вогню, бояться теоретики, бенефіціари фіатних грошей?
Уряд, центральний банк, великі фінансові організації є першими одержувачами нових, свіжонадрукованих грошей. А золото було і залишається safe heaven, тихою гаванню, яка зберігає купівельну спроможність за часів криз і тієї самої економічної турбулентності.
2005 року золота унція коштувала $500. Наприкінці квітня 2025 р. вона коштує ~ $ 3100-3300. Уявляєте зростання в ~6,5 разів? Середньорічна прибутковість золота у доларах ~9%. Ось вам інвестиційний інструмент.
Так, це не «гарячі» акції, на яких можна заробити десятки відсотків на рік, а потім точно також втратити.
Що важливо розуміти?
Золото було і залишається надійним якорем. Золото було фундаментом світової фінансової системи до націоналізації інституту фінансів. Саме на золотому стандарті історично країни мали найнижчу інфляцію, тобто стабільні ціни та купівельну спроможність грошей. Саме золотий стандарт гарантував політичну нейтральність міжнародної торгівлі.
Потім цю функцію почав виконувати долар. Виконував гірше золотого стандарту, а потім, з кінця 1960-х влада США повністю відв'язала його від золота, змусивши всіх довіряти грошовим фантикам.
Пройшло 55 років, і ось перед нами чергове випробування по-справжньому глобального масштабу. Колись у народі на пострадянському просторі говорили: «Долар він і в Африці долар». Сьогодні колишньої впевненості, якщо йдеться про довгострокове планування, немає. А ось фраза "золото - воно і в Африці золото" стає, мабуть, єдиним універсальним якорем для формування довіри до майбутньої монетарної архітектури світу.
Ніхто не знає, якою буде трансформація старої фінансової системи. Немає сумнівів в одному: вона вже почалася, але напрямок руху, інтенсивність і швидкість невідомі. Як невідома відповідь на питання про кінцеву точку руху. Майбутнє широко відкрите для варіацій, але історія показує, що майбутнє буде процвітаючим, вільним і мирним, якщо в монетарній політиці золото повернеться до статусу, який мало на початку XX століття.
Саме це ми дуже скоро опублікуємо великий і детальний матеріал, підписуйтесь на сторінку Інституту, щоб не пропустити свіжі та актуальні матеріали від наших експертів!
via
ILI