До бібліотеки
Book image

План Б для українців

Стратегічний маніфест для нації, що бореться за своє майбутнє. У ній автор аналізує сучасні виклики, з якими стикається Україна, та пропонує конкретні шляхи їх подолання. «План Б для українців» — це заклик до дії, до переосмислення власної ролі у суспільстві та до формування нової моделі розвитку країни.

Книга Володимира Золотарьова «План Б для українців» — це глибока аналітична праця, яка пропонує альтернативний погляд на трансформацію українського суспільства та державності. Ще передмові перед книгою ставлять завдання відповісти на запитання: «Як позбутися держави?» як контролюючої та обмежуючої людську діяльність сутності. Автор зазначає, що держава як ієрархічна структура часто прагне підпорядкувати собі суспільство, що призводить до конфлікту між зростаючим громадянським суспільством та державною машиною, яка невпинно здійснює експансію. «План А», на думку, автора те, як усі уявляють собі політику: вибори, партії, громадський тиск на владу, тобто важлива складова системи. Вибори надають їй легітимності та дозволяють утримувати нашу увагу. Це продукт еволюції держави з XVIII століття - розширення демократії та виборчих прав.
Золотарьов стверджує, що ключовим є зміна уявлень людей про реальність. Він вважає, що політичні рішення не мають такого впливу, як трансформація свідомості громадян. «План Б» передбачає створення альтернативних механізмів поряд із існуючою системою, які дозволяють отримати новий досвід та розірвати зацикленість на традиційних політичних процесах. "План Б" - це малюнок шаблонів. Він складається з двох частин: громадянської та політичної (для тих, хто все ще вірить у політику). Громадянська частина — заміна вертикальних зв'язків горизонтальними. Це будь-яка альтернатива державним інституціям. Це агоризм, несплата податків, тіньова економіка, біткоїн — будь-яка безпосередня взаємодія громадян одна з одною, минула держава. Адже воно існує тільки тому, що є попит на функції, які в різні часи були вкрадені у громадянського суспільства, починаючи з судів та закінчуючи соціальним страхуванням. Ми знижуємо попит, і інститути держави рано чи пізно занепадають. «План Б для українців» — це заклик до дії, спрямований на побудову нової України через активну участь громадян у формуванні ефективних структур та інституцій. Книга буде корисною для всіх, хто прагне глибше зрозуміти виклики, що стоять перед українським суспільством, та шукає шляхи їх подолання.
Видавництво: ФОП Лисенко Н.М.ISBN: 978-617-640-234-3Кількість сторінок: 896Рік видання: 2015

Рецензії

Праця автора сильно виділяється на тлі сучасної української суспільно-політичної літератури насамперед тим, що ця праця глибоко особиста, і, так би мовити, контркон'юктурна, в тому сенсі, що вона є абсолютно незаангажованою і взагалі лежить поза площиною українського політичного дискурсу.

Віктор Совєтов, експерт з криптовалют, лібертаріанець

Цитати з книги

“План Б” Володимира Золотарьова

Політичними методами можна щось змінити, але не в плані побудови світлого майбутнього, а в плані захисту від держави як мінімум зупинити її розширення.

Поки цей рух у правильному напрямку, люди розуміють: щоб взаємодіяти між собою, жодне начальство не потрібне.

Якщо почитати програми наших партій, то вони всі схожі одна на одну. Праві, ліві — все за розширення держави та її видатків.

Рішення “легалайзерів” у тому, щоб зробити біткоїн частиною звітності, лібертаріанське рішення полягає у тому, щоб максимально скорочувати і позбавлятися від будь-якої звітності.

Ще один дуже поширений міф, що чиновники — якісь особливі лиходії чи ідіоти. Це популярна помилка: приписувати властивості системи окремої частини. Ці люди є просто частиною системи, і їх особисті переконання не впливають на те, які результати ця система видає. Знаючи багатьох чиновників, я впевнений: їм справді здається, що вони все це роблять заради народного блага.

Президентом України може бути будь-який українець, який працював до того прем’єр-міністром і якому заважав працювати попередній президент.

Українці щодня і щогодини відтворюють усі соціальні патерни, що підтримують існування феномена начальника.

Помилка всіх революціонерів і реформаторів полягає в тому, що вони так чи інакше пропонують працювати у внутрішній (формальній) ієрархії, тоді як реальне життя відбувається в зовнішній ієрархії. Тобто, щоб перемогти систему начальників, потрібно запропонувати людям щось щонайменше таке саме просте й ефективне.

Поки що дуже погано з розумінням права власності, хоча на інтуїтивному рівні воно у багатьох є.

Коли паралельно існують дві конституційні норми, одна з яких більш зручна для держави, а друга — менше, то завжди застосовуватиметься зручніша.

Подібні книжки